Klimatizace

Jak funguje klimatizační jednotka

Z pohledu funkce pracuje klimatizace na stejném principu jako lednička nebo tepelné čerpadlo. Řízeným odpařováním a kondenzací chladiva dokáže odvádět teplo z prostoru, čímž jej ochlazuje. Z technického hlediska jsou klimatizační jednotky nejčastěji v tzv. splitovém (děleném) provedení. Vnitřní (interiérová) část odebírá teplo z chlazeného prostoru a odvádí ho do vnější (exteriérové) části, která teplo vypouští do okolí.

Prostorová specifika

I když samotná klimatizace nevypadá na první pohled nijak složitě, s jejím výběrem a instalací bychom se měli vždy obrátit na odborníky. V první řadě je zapotřebí zvolit vhodný model klimatizace. Nejdůležitější parametr představuje instalovaný výkon. Ten se odvíjí hlavně od velikosti klimatizovaného prostoru, ale odborník musí dále do návrhu zahrnout i vliv orientace budovy, okolní překážky způsobující zastínění, velikost prosklených ploch a podobně. Neméně důležitým parametrem je design samostatné klimatizace. Moderní klimatizace už není jen obyčejným spotřebičem, ale představuje doplněk interiéru, do něhož by měla esteticky zapadnout.

Nejen chlazení v době veder

Při výběru je také důležité myslet na různé funkce klimatizace, která už zdaleka neslouží jen k chlazení v době veder. Sofistikovanější modely dokáží automaticky zajišťovat kompletní regulaci vnitřního mikroprostředí vašeho domova. Během zimy je možné klimatizací prostor dokonce vytápět. Dále je možné řídit vlhkost vzduchu a zajišťovat jeho čistění a filtraci od prachu a různých jiných alergenů. Suchosti a čistoty jednotky se dosahuje tak, že do ní, po jejím vypnutí, fouká příčně orientovaný ventilátor vzduch. V zájmu čistoty je také vhodné, když má klimatizační jednotka snímatelný filtr a omyvatelný kryt a povrch.

Moderní klimatizační jednotky bývají vybaveny senzorem, který udržuje požadovanou teplotu v interiéru a zajišťuje příjemné klima v místnosti i za vaší nepřítomnosti v domě. Díky funkci nočního režimu si můžete zajistit pohodlný a zdravý spánek jak v režimu chlazení, tak i v režimu vytápění. Užitečnou funkcí bývá i možnost rychlejšího dosažení nastavené teploty a o komfortní ovládání klimatizace se může postarat dálkový ovladač.

Umístění vnitřní a vnější jednotky

Při instalaci vám odborník navrhne vhodné umístění vnější a vnitřní jednotky tak, aby byl zajištěn optimální a komfortní chod klimatizace. Jelikož vnější jednotka obsahuje kompresor, je třeba brát do úvahy i její hlučnost. Dále je nutné zajistit odvod vznikajícího kondenzátu. Instalovat se může na balkón, vnější stěnu domu i střechu. Vnitřní jednotka by měla být umístěna tak, aby vzduch nefoukal přímo na osoby uvnitř domu. Směr proudění je možno regulovat pomocí směrových klapek tak, aby studený vzduch proudil směrem ke stropu a nepadal okamžitě k podlaze. Tím se dosáhne efektivnějšího chlazení prostoru. Důležité pro efektivní chlazení prostoru je také to, do jakých směrů proudí vzduch. Jako optimální se jeví, když klimatizace umožňuje automatickou oscilaci vzduchu v osách dolů – nahoru, vpravo – vlevo, přičemž se rovnoměrné cirkulace dosahuje velkým úhlem lamel.

Pravidelný servis

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu. Minimální frekvence kontroly filtrů, potrubí, stavu chladiva a celkové údržby by měla být alespoň jednou za rok. Pokud se klimatizace využívá i na vytápění během zimní sezony, doporučuje se kontrola dvakrát do roka, jedna před létem a druhá před začátkem zimy. Kontrola a servis musí být vykonány certifikovaným odborníkem. V případě výkonnějších jednotek s větším množstvím chladiva je pravidelný servis vyžadován platnou legislativou.

Klimatizace se postupem času stávají spíše nevyhnutelností než komfortním doplňkem. Jejich masové používání zajistil pokles cen na poměrně lidové hodnoty. Běžná cena splitové klimatizační jednotky nezruinuje rodinný rozpočet. Obraťte se na profesionální prodejce, kteří vám rádi pomohou s výběrem, instalací, provozem i servisem klimatizací a pomohou vám vytvořit příjemnou oázu oddychu uprostřed rozhicované betonové džungle. Pokud přemýšlíte o novém topném systému, za zvážení stojí i tepelné čerpadlo, které se se svou chladící funkcí active cooling může rovněž postarat o příjemné temperování místnosti během letních měsíců.

 

Kontaktovat >>